O nas ( historia )

Ośrodek Adopcyjny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Okręgowego w Częstochowie powstał w 1978 roku przy Zarządzie Wojewódzkim Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Od 2012r. działa zgodnie z Ustawą z dnia z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W ramach naszej działalności:

  • pozyskujemy kandydatów do zastępczych środowisk rodzinnych oraz przygotowujemy ich do pełnienia ról rodzicielskich,
  • diagnozujemy i szkolimy kandydatów na rodziny adopcyjne,
  • pomagamy osobom, które chcą oddać swoje dziecko do adopcji,
  • udzielamy pomocy psychologicznej i pedagogicznej rodzinom naturalnym i rodzinom adopcyjnym,
  • udzielamy pomocy prawnej w ustanawianiu rodziny adopcyjnej,
  • Prowadzimy Adopcyjny Telefon Zaufania: 34 234 30 51

Dlaczego ośrodek TPD Częstochowa ?

"Wysiłek i starania podejmowane przez Panie dają piękne owoce: spełnianie, miłość, a wcześniej nadzieję. Dziękujemy za poczucie zaopiekowania i partnerstwa na naszej drodze do rodzicielstwa. Z najlepszymi życzeniami i wyrazami szacunku"
Aneta i Tomasz

"Dzięki Pań poświęceniu, zrozumieniu i pochyleniu nad dobrem dzieci i przyszłych rodziców, zawsze maksymalnie zaangażowanej pracy, możemy już od 13 lat cieszyć się radością i miłością pełnej rodziny. Za Pań nieocenioną pomoc w odnalezieniu naszych trzech cudów, będziemy wdzięczni do końca życia. Dziękujemy Wam nasze Anioły. Chcielibyśmy, żeby nasz Ośrodek mógł nadal, nieprzerwanie przez kolejne lata, łączyć dzieci z ich kochającymi rodzinami. Bez Waszej pomocy nasz świat byłby szary i pusty!
Ściskamy Was najserdeczniej"
Joanna, Michał, Hanna, Maria i Antoni

"Kiedy z mężem zdecydowaliśmy się na adopcję, wyszukałam ośrodek adopcyjny w Częstochowie i kierując się opiniami, które znalazłam postanowiliśmy zadzwonić i umówić się na pierwsze spotkanie. Oboje nie wiedzieliśmy z czym i kim możemy się spotkać, czego się spodziewać jak to wszystko wygląda tak " Od środka ".
Na Spotkaniu poznaliśmy Panią Małgorzatę (pedagog) oraz Panią Elżbietę (psycholog). Już po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że to trafny wybór, ponieważ nie czuliśmy " Oceniania " presji ani strachu. Rozpoczęliśmy szkolenie, każdy dzień i każda minuta była dla nas drogocenna czuliśmy że Panie które prowadzą kurs mają ogromne doświadczenie, że dobro dzieci które czekają na rodziców adopcyjnych jest dla nich priorytetem i właśnie to uczucie było dla mnie bardzo ważne. Wiedziałam, że każda z tych Pań zostawia w tej pracy ogromną cząstek siebie. Po ukończeniu szkolenia i uzyskaniu kwalifikacji podczas oczekiwania na " Ten telefon " Zawsze mogłam zadzwonić jeśli pojawiło się w mojej głowie jakieś pytanie, czy poprostu jak kobieta oczekującą na " Swoje dziecko " po prostu porozmawiać zamienić kilka zdań. Byliśmy spokojni, wiedzieliśmy, że wiedza i doświadczenie sprawi, że będziemy rodzicami, musieliśmy uzbroić się w cierpliwość. I tak, stało się mamy synka " Wykapany tata"
Miłość od pierwszego wejrzenia, jest z nami już od 6m dosłownie każdego dnia jestem wdzięczna pracy jaką wykonują te Panie, wiem że to dzięki nim nasze dziecko się " Odnalazło ". Głęboko wierzę w to, że ośrodek będzie działać do końca świata i jeszcze jeden dzień.
Najszczęśliwsza na świecie mama i tata cudownego Antosia

"Dlaczego z mężem wybraliśmy akurat ten Ośrodek?

Wchodząc tam rodzina tak jak my czuje, że jest w odpowiednim miejscu. Dzięki wspaniałym, profesjonalnym, życzliwym osobom, które tam pracują. Wszystko robią na 200% z ogromnym sercem są zaangażowane,zawsze służą radą, pomagają i wspierają podczas całej drogi adopcyjnej. Przeżywają to wszystko wspólnie z rodzinami. Jesteśmy wdzięczni za całe dobro, które nas tam spotkało. Wspieramy całym sercem bo ten Ośrodek to cudowni ludzie, którzy tworzą atmosferę pełną ciepła i życzliwości. Dziękujemy z całego serca."
Najszczęśliwsi rodzice 4 letniej córeczki.

"Bardzo dziękujemy za wszystko Ośrodkowi Adopcyjno-Opiekuńczemu TPD w Częstochowie. To wspaniały ośrodek, pomocni, cudowni ludzie, doświadczeni pracownicy. Uzyskaliśmy dużo wsparcia, zawsze możemy liczyć na ośrodek. Są profesjonalni, empatyczni, delikatni, zaangażowani w pracę, zawsze kierują się dobrem dziecka. Chcielibyśmy, żeby wszyscy którzy podjęli decyzję o adopcji trafili do takiego ośrodka jak nasz. Oni pomogli nam spełnić marzenia i zostać rodzicami 2 córeczek. Polecamy wszystkim kandydatom ośrodek OAO TPD w Częstochowie. Dziękujemy bardzo."
Rodzice dwóch córeczek ( lat 14, lat 6)